Ponowny autozapis do PPK a nowa deklaracja o rezygnacji
Jeżeli uczestnik PPK złoży deklarację o rezygnacji przed przekazaniem wpłat do PPK do instytucji finansowej, pracodawca ma obowiązek zwrócić mu wpłaty pobrane z jego wynagrodzenia.
W przypadku osób, dla których nie została wcześniej zawarta umowa o prowadzenie PPK, dokonywanie wpłat do programu będzie poprzedzone zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK. Pierwsze wpłaty do PPK należy wówczas naliczyć i pobrać dopiero od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po zawarciu tej umowy i przekazać do instytucji finansowej w terminie od 1 do 17 kwietnia.
Umowa o prowadzenie PPK dla osoby zatrudnionej, która już posiada wymagany okres zatrudnienia, powinna być zawarta niezwłocznie, czyli w realnym terminie, uwzględniającym okoliczności miejsca i czasu.
Rezygnacja z korektą…
Jeżeli po naliczeniu i pobraniu z wynagrodzenia pracownika wpłat do PPK, ale jeszcze przed ich przekazaniem do instytucji finansowej, pracownik złoży ponowną deklarację o rezygnacji, pracodawca nie przekaże już tych wpłat. Ponadto będzie musiał skorygować listy płac dotyczące wynagrodzenia, od którego naliczone zostały wpłaty do PPK, i rozliczyć się z pracownikiem, zwracając mu wpłaty pobrane z wynagrodzenia.
Ważne!...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta